luni, 12 octombrie 2009

Biserica Ortodoxǎ Românǎ Sfânta Parascheva din Wakefield a primit Sfințitul Veșmânt al Sfintei Cuvioasei Maicii noastre Parascheva de la IașiIeri, 11 octombrie 2009, Biserica Ortodoxă, Sfânta Parascheva din Wakefield, statul Massachusetts s-a „înveșmântat” cu Sfințitul Veșmânt al Sfintei Cuvioasei Maicii noastre Parascheva de la Iași. Astfel, cu binecuvântata prezență a Înalt Prea Sfinției Sale Nicolae, Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din America și Canada, a unui sobor de preoți, care s-au alăturat părintelui nostru paroh Nicolae Simion, am luat parte la un moment de mare însemnătate duhovnicească. Sfințitul Vesmânt a fost dăruit Bisericii noastre, de către Înalt Prea Sfinția Sa, Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, marcând astfel începutul unei noi experiențe duhovnicești, „o adiere de aer curat”, care vine să revigoreze un spațiu american, destul de „arid” în ceea ce privește trăirea spirituală autentică.


Î.P.S Nicolae, dând citire documentului semnat de Î.P.S. Teofan, Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, prin care se certifică însemnătatea acestui dar deosebitIcoana Sfintei Cuvioasei Maicii Parascheva de la Iași, pictată și dăruită Bisericii noastre, de către Andreea VasiliuFie ca această zi să reprezinte început bun în experiențele noastre duhovnicești, în încercarea noastră permanentă de a-L iubi pe Dumnezeu și pe aproapele nostru tot mai mult iar rugăciunile Sfintei, să ne lumineze, să ne protejeze și să ne facă aceste căutări mai ușoare! Pacea Domnului nostru Iisus Hristos să fie cu noi cu toți! Amin!

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu